GITARA – MIRIAM RODRIGUEZ BRÜLLOVÁ (SLOVENSKO)

Študovala na Štátnom konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení v Bratislave (bakalársky diplom). Magisterský diplom získala roku 2001 v Kanade na Université du Québec à Montréal a na Université Laval v Quebecu pod vedením špičkového gitaristu Alvara Pierriho. U toho istého profesora sa v rokoch 2002   – 2003 zdokonaľovala v interpretačnom umení v rámci postgraduálneho štúdia na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni.

Ako aktívna účastníčka majstrovských kurzov pracovala so svetoznámymi gitaristami, ako sú Abel Carlevaro, Alvaro Pierri, Luise Walker, Oscar Ghiglia, Pavel Steidl, John Duarte, Hubert Käppel, Costas Cotsiolis, Zoran Dukić, Aniello Desiderio, Laura Young.

Získala najvyššie ocenenia na gitarových súťažiach na Slovensku, ako aj vo Viedni, Kutnej Hore, španielskej Toroelle de Montgrí a nemeckom Weikersheime.

Vystúpila ako sólistka pod taktovkou renomovaných dirigentov s viacerými známymi hudobnými telesami, napr. s Jerusalem Symphony Orchestra, Brandenburgisches Staatsorchester, Orchestra Fondazione Arena di Verona, Orchestra Sinfonica di Roma, Orquesta Filarmónica de Bogotá, Universal Philharmonic  Seoul, Filharmonia Podkarpacka Rzeszow, Virtuosi di Praga, Talichovým komorným orchestrom, Virtuosi Pragenses, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnou filharmóniou Košice, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Filharmóniou Bohuslava Martinů, Severočeskou filharmóniou, s orchestrami Cappella Istropolitana, Camerata Seoul a ďalšími. Vystúpila tiež so Zemlinského kvartetom (ČR), Aeoulus Quartet (USA), Kallaci Quartet (Južná Kórea), Stamicovým kvartetom (ČR), Mucha Quartet, Moyzesovým kvartetom a ďalšími zoskupeniami.

Predstavila sa v známych koncertných sálach ako napríklad v pražskom Rudolfine, berlínskom Konzerthause, kórejskom Seoul Art Center, rímskom Auditorium Conciliazione, veronskom Teatro Filarmonico, León de Greiff Auditorium Bogota, The House of Music Quito, Las Condes Municipal Theatre Santiago de Chile a ďalších.

Okrem vystúpení na Slovensku hrala v mnohých štátoch Európy, v Južnej i Severnej Amerike, Afrike a v Ázii. Intenzívne sa venuje aj komornej hre v rozličných zoskupeniach s poprednými slovenskými, českými a maďarskými umelcami. Viedla majstrovské kurzy doma i v zahraničí, ako napríklad v Prahe, Moskve, Lime, Pretorii, Hersbrucku.

Nahráva pre Slovenský rozhlas, PragaDigitals (Francúzsko), ArcoDiva (ČR) a Pavlík Records (Slovensko). Je iniciátorkou a umeleckou riaditeľkou medzinárodného hudobného festivalu Bratislavská komorná gitara (od 2005), Visegrad Music Youth Academy (od 2018), Vyšehradskej gitarovej súťaže (od 2015) a Bratislavského komorného festivalu.

Pedagogicky pôsobila na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni, v súčasnosti učí na Akadémii umení v Banskej Bystrici a na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Hrá na nástroji od svetoznámeho nemeckého majstra Gernota Wagnera.